Başbakan Açıkladı: Ukrayna İle Anlaşma İmzalandı, Vizeler Kalktı

14.03.2017 16:38:11 tarihinde eklendi, 525 kez okundu
Başbakan Yıldırım, "Türkiye ve Ukrayna kimlikle seyahat anlaşmasını imzalandı. Bakanlarımızın karşılıklı görüşmeleri devam edecek." açıklamasında bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım ve Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Groysman ortak açıklama yaptı. Yıldırım, "Türkiye ve Ukrayna kimlikle seyahat anlaşmasını imzalandı. Bakanlarımızın karşılıklı görüşmeleri devam edecek.Kırım Tatarlarının sorunlarının giderilmesi için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz." dedi.
Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

TÜRKİYE-UKRAYNA ARASINDA ANLAŞMA İMZALANDI
Türkiye ve Ukrayna kimlikle seyahat anlaşmasını imzaladı.
Bakanlarımızın karşılıklı görüşmeleri devam edecek.Kırım Tatarlarının sorunlarının giderilmesi için Ukrayna hükümetiyle yakın çalışmaya devam edeceğiz.
UKRAYNA AÇIKÇA DESTEĞİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR

15 Temmuz Darbe girişiminde Ukrayna Türkiye'ye açıkca desteğini ortaya koymuştur.
Yarın bir iş formu gerçekleştirilecek. Bizim bugünlerde bir halk oylamamız var. Yarın Anadolu'da iki ilimize ziyaretim var. Dolayısıyla bu programa katılamayacağım. Sayın Başbakan'a yardımcım Mehmet Şimşek eşlik edecek.
CİDDİ BİR İŞBİRLİĞİ FIRSATI

Bugün sayın Başbakan ile ayrıca Ukrayna ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi daha nasıl çeşitlendirebiliriz bunları da etraflıca konuştuk. Şu andaki rakamlar maalesef Türkiye ile Ukrayna potansiyelini yansıtmaktan uzak. Bu bakımdan tarım, savunma sanayi ve havacılık konusunda işbirliği potansiyellerimizin mevcut olduğunu; ayrıca eğitim ve kültür alanında da ciddi bir işbirliği fırsatı, iki ülke toplumlarının birbiriyle kaynaşmasının mevcut olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Sayın Başbakan Ukrayna'ya gelen Türk yatırımcıların sorunlarına ve konularına çok ilgili olduğunu biliyorum. Bu ayın başında yatırımcılarımızla gerçekleştirdiği toplantıda onları kapsamlı olarak dinledi ve sorunlarını öğrenme fırsatı buldu.
UKRAYNA İLE TURİZM İYİ GİDİYOR

Bugünkü görüşmelerde askeri alanda gerek ikili gerekse NATO çerçevesinde işbirliğimizin gelişmekte olduğunu bir kez daha teyit ettik. Ukrayna ile turizm alanında durumumuz iyiye gidiyor. Bu yeni vize muafiyet rejimi ile bu rakamı hem Türkiye'den Ukrayna'ya hem Ukrayna'dan Türkiye'ye gidiş gelişlerin çok daha artacağını göreceğiz.
Türk Dili ve Kültürüne yönelik Ukrayna'da önemli bir ilgi olduğunu biliyoruz. Orada 6 enstitü var. Benzer bir şekilde Ukrayna dili için Türkiye'de bir enstitü kurulması yönünde bir beklenti var. Bunu da titiz bir şekilde ele alıp gerçekleştirilmesi için çalışmaları başlatacağız. Gerek ekonomik alanda gerek kültürel, gerek güvenlik, gerek tarım, taşımacılık alanında Ukrayna Türkiye arasında çok ciddi gelişmeler var. Ancak bu gelişmelerin çok daha hızlanması ve geniş bir yelpazeye ulaşmak fırsatının da mevcut olduğunu biliyoruz. Bunun için ilgili bakan ve birimlerimiz çok daha sık bir araya gelmelidirler.
UKRAYNA BAŞBAKANI GROYSMAN:

Gerçekten son derece üst seviyede görüşmeler gerçekleştirdik. Bu ziyaret Türkiye ve Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yıldönümünde gerçekleşiyor. İşbirliğimizin farklı alanlarda devam ediyor. Ülkelerimiz çok daha yakın işbirliğine gidecektir. Eğitim, bilim ve bu konuda atılan adımlar geleceğe doğru bizi çok daha verimli platformlara taşıyacaktır. Bu noktada özellikle belirtmek istediğim husus ikili ekonomik ilişkilerimiz. Bugün yapmış olduğumuz çalışmalar, serbest ticaret anlaşması, ticareti karşılıklı artıracaktır. Bütün bunları mümkün kılabilmek için karşılıklı yatırımların korunmasıyla ilgili gerekli kararlar alındı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS