Sakat LGBTİ Günleri: Bize Dayatılan “Normal”in Çağrısına Uymak

20.05.2017 14:37:49 tarihinde eklendi, 482 kez okundu
SPoD´un düzenlediği Sakat LGBTİ Günleri, bugün Hrant Dink Vakfı’nda düzenlenen “Sakat LGBTİ Paneli” ile devam etti. Etkinlikte sakat LGBTİ birey olmak ile “Normalliğin icadı ve sağlamlığın icrası” konuşuldu.

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPoD) düzenlediği Sakat LGBTİ Günleri, bugün Hrant Dink Vakfı’nda düzenlenen Sakat LGBTİ Paneli ile devam etti.

Hilal Başak Demirbaş’ın moderatörlüğünü yaptığı panelde, Sibel Yardımcı “Normalliğin İcadı ve Sağlamlığın İcrası” konulu bir sunum yaparken Burak Gümüş, engelli ve LGBTİ birey olmayı anlattı. Etkinlik sonunda “Tomboy” adlı filmin gösterimi yapıldı.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü ile 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını birleştirerek yapılan etkinlikler, Sakat LGBTİ’leri bir çatıda buluşturmayı, sakat LGBTİ’lerin iş, toplumsal hayat ve birçok alanda karşılaştıkları baskı ve ayrımcılıkları en aza indirmek için söz üretmeyi amaçlıyor.

Etkinlikler 20 Mayıs’ta (yarın) Maçka Parkı’nda yapılacak “Sakat LGBTİ Pikniği” ve “İşaret Dili Atölyesi” ile sona erecek.

Gümüş: Bedenimle tamamen barışık yaşıyorum

Burak Gümüş, “Sakat ve LGBTİ Birey Olmak” başlıklı sunumunda, sakatlığın bir engel olmadığını belirterek hayat hikayesine yer verdi.

Gümüş’ün her iki gözünde de doğuştan katarakt rahatsızlığı var ve kısmi görme yetisine sahip. Kıbrıs’ta bir tersanede çalışırken üzerine 1200 kilogramlık bir sac levhanın devrilmesiyle bir iş kazasına maruz kalmış. Bu kazadan sonra geçirdiği cerrahi müdahalede kullanmaya başladığı total kalça protezinin zarar görmesinden kaynaklı da bir trafik kazası geçirmiş.

Bugün geldiği noktayı “Bedenim ile tamamen barışık ancak kendime her zamankinden daha çok dikkat etmeye özen göstererek yaşıyorum” sözleriyle ifade eden Gümüş, konuşmasını Tuna Erdem’in sözleriyle sonlandırdı:


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS