34 Ülkenin Yeşilay´ı Istanbul´da Bir Araya Geldi

13.07.2017 18:46:38 tarihinde eklendi, 586 kez okundu
2´nci Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı, 34 ülkeden 70 Yeşilay temsilcisini İstanbul´da bir araya getirdi.

2'nci Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı, 34 ülkeden 70 Yeşilay temsilcisini İstanbul'da bir araya getirdi. Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Yeşilay'ın bağımlılıkla mücadelede artık sadece Türkiye'de değil uluslararası alanda da bir marka haline geldiğini söyledi. Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF) ev sahipliğinde düzenlenen '2'nci Ülke Yeşilayları Kapasite Geliştirme Programı' aralarında Arnavutluk, Bulgaristan, Endonezya, Kenya, Kıbrıs, Lübnan, Malezya, Senegal, Çin ve Tanzanya'nın da bulunduğu 34 ülkeden 70 temsilciyi bir araya getirdi. Kapasite geliştirmeye yönelik eğitimler ile ülkelerin bağımlılık mücadelesi ve bağımlılık politikalarının masaya yatırıldığı programın açılış konuşmasını yapan Uluslararası Yeşilay Federasyonu Başkanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Türk Yeşilayı'nın bağımlılıkla mücadelede sadece Türkiye'de değil uluslararası alanda da bir marka haline geldiğini açıkladı.

"YEŞİLAY BAĞIMLILIKLARLAR MÜCADELEDE MERKEZ HALİNE GELDİ"

Türk Yeşilayı'nın kalite yönetimine odaklanarak son yıllarda kurumsal yapısını güçlendirdiğini ve Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı tarafından 'Mükemmellik Ödülü' alan ilk ve tek sivil toplum örgütü olduğunu hatırlatan Prof. Karaman, "Yeşilay, bağımlılıkla mücadelede tüm Türkiye çapında uygulanan önleme programlarının ardından 2015'te başlatılan rehabilitasyon çalışmaları kapsamında danışmanlık merkezleri kurmaya başladı. Yeşilay artık bağımlılıklarla mücadelede bilimsel çalışmalar için bir merkez haline geldi. Bu kapsamda Yeşilay, etkili kamu sağlığı kampanyaları ve gelecekte de farklı ülkelerde uygulanabilecek iyi uygulama örneklerini geliştirdi" dedi.

14 proje kabul edildi

İlan ettikleri 'Uluslararası Yeşilay Finansal Destek Programı' ile Türk Yeşilayı'nın programlarını ve projelerini diğer ülkelere aktarmayı amaçladıklarını vurgulayan Prof. Karaman, "UYEF'in kurulmasına yönelik çabaların bir parçası olarak, '2016 Ülke Yeşilayları Mali Destek Programı' geçen yıl başlatıldı. Projenin amacı, Ülke Yeşilayların yapısal, bilimsel ve operasyonel kapasitelerini geliştirmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak. Bu kapsamda, 14 Ülke Yeşilay'ı, Yeşilay'ın mali desteğiyle bağımlılık önleme projelerini kendi ülkelerinde hayata geçirecek" dedi.


BAĞIMLILIKLA İLGİLİ ÜYE ÜLKELERDEKİ SON GELİŞMELER PAYLAŞILDI

Bu yıl ikincisi düzenlenen kapasite geliştirme programı ile uzmanların bağımlılıklarla mücadelenin temellerini aktarmaya çalıştıklarını da ifade eden Prof. Karaman, "Etkinlik boyunca Türk Yeşilay'ının organizasyon yapısını ve ana faaliyet alanlarını anlattık. Alanlarına göre bağımlılığın zararlı etkileri üzerine sunumlar gerçekleştirdik. Bunlara ek olarak Yeşilay Bilim Kurulu'nun seçkin üyeleri tarafından alkol, tütün, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığı konulu oturumlar yapıldı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) Sağlık Programı ve STK ilişkilerine dair detaylar paylaşıldı. Ayrıca STK'larda savunuculuk üzerine oturumlar düzenledik. Ülke Yeşilay temsilcileri bağımlılık açısından ülkelerindeki son gelişmeleri paylaştılar" diye konuştu.

UYEF'İN 2018 SONUNA KADAR HEDEFİ 60 ÜLKE

Dünyanın bağımlılık alanındaki en eski ve köklü kuruluşu olan Yeşilay, Türkiye'deki şubeleşmenin yanı sıra uluslararası alanda da teşkilatlanmayı gerçekleştirecek. Bu kapsamda Yeşilay, dünyanın dört bir yanında Ülke Yeşilayları kurulmasını destekleyerek küresel bir sivil toplum kuruluşu statüsüne ulaştı. Uluslararası alandaki faaliyetlerini bir üst aşamaya taşıyan Yeşilay, mevcut ve bundan sonra kurulacak olan Ülke Yeşilaylarını, Nisan 2016'da, kuruluş deklarasyonunu imzalamış olduğu Uluslararası Yeşilay Federasyonu (UYEF) çatısı altında topladı. Şu an UYEF çatısı altında 34 olan Ülke Yeşilayı sayısı, 2018 yılı sonuna kadar 60 ülke hedefine ulaşacak.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS