MS hastasına Türkiye’de ilk kez “Alemtuzumab” tedavisi uygulandı

09.08.2017 12:38:47 tarihinde eklendi, 502 kez okundu
ULUDAĞ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nöroloji bölümünde tedavi gören 37 yaşındaki bir Multipl Skleroz (MS) hastasına Sağlık Bakanlığı´ndan alınan özel izinle Türkiye’de ilk kez ´Alemtuzumab´ tedavisi başarıyla uygulandı.

İkinci ve üçüncü basamak tedavide kullanılan yöntemle hastalıklı hücreler yok edilerek, yeni sağlıklı hücre yapımı hızlandırılıyor. Birinci yıl 5 gün serumlu tedavi gören hasta 1 yıl sonra 3 günlük tedavi görmesinin ardından 5 yıl boyunca hiçbir tedaviye ihtiyaç kalmıyor. 

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Faruk Turan, dünya genelinde kabul  gören Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan ancak Türkiye’de henüz izin verilmeyen Alemtuzumab (Lemtrada) tedavisini,  Sağlık Bakanlığı’ndan özel izin alarak uyguladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Turan,  elde edilen bu başarının mevcut tedavilerle iyileşemeyen hastalar için umut verici olduğunu söyledi. Bu tedaviyi sorunsuz bir şekilde uyguladıkları için mutluluk duyduklarını ifade eden Prof.Dr. Turan, şöyle dedi:
"Yüksek hastalık aktivitesi olan ve mevcut  tedavilere cevap vermeyen  hastalar için yeni bir seçenek  olmuştur. Endikasyon dışı başvurumuzu kabul eden ve bu ilaca ulaşmamızı sağlayan  Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna  göstermiş olduğu iyi niyet ve çabalara da teşekkür ederim.”

HER MS  HASTASINA UYGULANAMIYOR
Alemtuzumab tedavisiyle ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ömer Faruk Turan,  tedavinin her MS hastasına uygulanamayacağının altını çizerek, şunları söyledi:
“Alemtuzumab, dünyada iyi  MS merkezlerinde yavaş yavaş uygulanmaya başlanmıştır. Alemtuzumab’ın (Lemtrada),  tedavi  ve takibinin mutlaka uzman ekipler tarafından 3’üncü  basamak MS merkezlerinde uygulanması gerekiyor. Ülkemizde ruhsat başvurusu yapılmış, Sağlık Bakanlığının onayı beklenmektedir. Henüz geri ödeme kapsamına girmemiş bir ilaçtır. Yüksek MS hastalık aktivitesi gösteren, mevcut tedaviler karşın iyileşmeyen  seçilmiş hastalarda kullanılmaktadır. Yeni tanı konmuş hastalara uygun değildir. Birinci ve ikinci basmak tedavilerinden   fayda görmeyen hastalara ve yan etki veya özel nedenlerle kullanılmayan hastalarda uygulanmaktadır. Alemtuzumab’ın ülkemizde 2.veya 3.basamak tedavide yer almasını bekliyoruz. Bu yöntemle birinci yıl 5 gün serumlu tedavi yapılıyor. Bir yıl sonra 3 günlük tedavinin ardından hasta 5 yıl boyunca hiçbir tedaviye ihtiyaç duymuyor. Bu tedavi yöntemi uygulanan hastada mevcut bağışıklık sistemi inanılmaz derecede baskılanıp, yeni hücre yapımı hızlandırılıyor. Böylece ataklar azalırken, hastalık seyri yavaşlıyor ve beyin MR görüntüleri de büyük ölçüde düzeliyor.” 

4 HASTA BEKLİYOR 
Prof. Dr. Turan, bu tedaviye ihtiyacı olan dört hasta için daha endikasyon dışı  başvuru yapacaklarını ve Bakanlıkça izin verildiği takdirde tedavilerine başlayacaklarını bildirdi.
Lenfoma tedavisinde de kullanılan Alemtuzumab  “monoklonal antikor” olarak ifade edilen yüksek teknoloji ürünü bir ilaç. İlk monoklonal antikor teknolojisini geliştiren üç bilim adamına Nobel ödülü kazandırmıştı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS