Binlerce yurttaş, laik eğitim için yürüdü: Teslim olmayacağız

18.09.2017 13:40:32 tarihinde eklendi, 492 kez okundu
Kartal Meydanı´nda Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde "Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilde Eğitim" Mitingi düzenlendi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim Sen öncülüğünde İstanbul Kartal’da düzenlenen mitingle yurttaşlar, “Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilde Eğitim” taleplerini haykırdılar. Mitingde, “AKP faşizmine, karanlığına teslim olmayacağız. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz” denildi.

“Eğitim sistemindeki asimilasyona ve gericiliğe karşı geleceğimize sahip çıkıyoruz” sloganıyla dün Kartal Meydanı’nda saat 13.00’te düzenlenen miting için Kartal Kaymakamlığı önünde bir araya gelen gruplar “Geleceğimize sahip çıkıyoruz. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller için bilimsel ve laik eğitim şart”, “Gelecek kinle değil, bilimle kurulur”, “Tekçi, cinsiyetçi, gerici eğitime hayır” döviz ve pankartları açıp, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Irkçı, gerici eğitime hayır”, “AKP halka hesap verecek”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarak mitingin yapılacağı alana yürüdü. Mitinge CHP ve HDP milletvekilleri ile Haziran Hareketi ve TKP’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti, Alevi kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu destek verdi. DİSK Başkanı Kani Beko, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un da katıldığı mitingde güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı, alana yakın noktalarda keskin nişancıların da çatılarda nöbet tuttuğu görüldü.

Miting alanında kürsüye Ankara’da cenazesine saldırı düzenlenen ve Tunceli’de toprağa verilen HDP’li Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un fotoğrafı yerleştirildi ve “Hatun Tuğluk hepimizin annesi” denildi.

Nuriye ve Semih unutulmadı

Tertip komitesinin selamlaması ve ardından gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bizler laik özgürlük diye sokaklarda, meydanlardaydık. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz” dedi. Bu mücadelenin bedelini ödediklerini kaydeden Aydoğan, ödemeye devam ettiklerini vurguladı. Aydoğan, “Bunun bedelini ihraç edilen, tutuklanan, açığa alınan, bayram öncesi sürgün edilen arkadaşlarımız ödüyor. Bunun bedelini eğitim hakkı elinden alınan ödüyor. Bunun bedelini 193 gündür işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz diyen Nuriye ve Semih ödüyor” diye konuştu.

 

ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise “Devletlerin inançtan, ibadetten, dinlerden elini çekmesi gerekiyor. Devlet okulları her daim her inanca, her topluma eşit, açık bilim ve ilim yuvaları olmalıdır” dedi. “Ferman Yezidi’nse meydanlar Hüseyin”in şiarıyla yola çıktıklarını kaydeden Yıldız, bugün de saat 12.30’da Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapacaklarını kaydetti.

ABF ve Eğitim Sen adına ise ortak açıklamayı tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya yaptı. Alkaya konuşmasında Alevilerin ve eğitimcilerin taleplerini özetle şöyle sıraladı;

“AKP’nin ‘yeni’ dediği eğitim programının iptal edilmesini, demokratik katılım ve bilimsel yöntemle laik, demokratik bilimsel, parasız ve anadilde eğitimi hak olarak kabul eden bir eğitim programı istiyoruz. Diyanet işleri Başkanlığı’nın kaldırılarak devletin inançları yönettiği değil, hizmet ettği, eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğünün esas alındığı bir düzenleme istiyoruz. Biz Aleviler cemevlerimizi Hakkın ve hakikatin mekanı olarak biliyoruz. İnanç grupları için eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü için mücadele ediyoruz.” Konuşmaların ardından 3 dakikalık sessizlik eyleminin yapıldığı miting, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Cengiz Özkan, Kutsal Evcimen, Pınar Aydınlar gibi sanatçıların verdiği konserle son buldu.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS