Savunma Sanayi Zirvesi

09.10.2017 16:40:21 tarihinde eklendi, 505 kez okundu
SSM Sanayileşme Daire Başkanı Aktaş:- ´Son dönemde dünya genelinde savunma sanayisindeki şirketler birleşiyor ve büyüyor. Şu anda müthiş bir birleşme var. Ancak bizde ise ayrılma ve küçülmeler var. Türk genetik yapısından dolayı ´küçük olsun benim olsun´ yaklaşımı yaygın

Türk genetik yapısından dolayı 'küçük olsun benim olsun' yaklaşımı yaygın. Bu algı 'büyük olsun hepimizin olsuna' dönüşmeli'- TEI Genel Müdürü Akşit:- 'Gururla söyleyebilirim ki

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, son dönemde dünya genelinde savunma sanayisindeki şirketlerin birleştiğini ve büyüdüğünü belirterek, "Şu anda müthiş bir birleşme var. Ancak bizde ise ayrılma ve küçülmeler var. Türk genetik yapısından dolayı 'küçük olsun benim olsun' yaklaşımı yaygın. Bu algı 'büyük olsun hepimizin olsuna' dönüşmeli." dedi.
Aktaş, İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) düzenlediği Savunma Sanayi Zirvesi'nde yaptığı "SSM Sanayileşme Yaklaşımları" başlıklı konuşmada, SSM'nin faaliyetlerine değindi.

Savunma sanayisindeki projelerde 2000'li yıllardan beri yerli üstlenicileri tercih ettiklerini, 2010'dan beri bu projelerden yerli ve milli yaklaşımların envantere girmeye başladığını bildiren Aktaş, savunma sanayi ihracatının geçen yıl 1,7 milyar dolara ulaştığını, belli bir seviyeyi yakaladığını, toplam istihdamın 35 bine ulaştığını ve Ar-Ge harcamalarının arttığını anlattı.

Proje ihaleleri ve sözleşmelerde getirdikleri yerlilik şartıyla yurt içinden tedarik yapılmasını sağlamayı, yerli sanayiyi korumayı ve ithalatı azaltmayı amaçladıklarını kaydeden Aktaş, "Yerli yapılıyor ama performans düşüklüğü gibi bir şey kabul etmiyoruz. Belirlenen kriterler önemli." dedi.

SSM'nin savunma sanayisindeki derinleşme yaklaşımına değinen Aktaş, şunları kaydetti:

"Son dönemde dünya genelinde savunma sanayisindeki şirketler birleşiyor ve büyüyor. Şu anda müthiş bir birleşme var. Ancak bizde ise ayrılma ve küçülmeler var. Türk genetik yapısından dolayı 'küçük olsun benim olsun' yaklaşımı yaygın. Bu algı 'büyük olsun hepimizin olsuna' dönüşmeli. Bunun gerekli olduğuna inanıyoruz."


- "Savunma ve havacılık harcamaları her yıl artıyor"


Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alpman da zirve kapsamında düzenlenen "Savunma Sanayi Ürünleri Tedarik Zinciri" başlıklı panelde yaptığı konuşmada, savunma ve havacılığa yapılan harcamaların her geçen yıl arttığını belirterek, "Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği 2016 yılı raporuna göre, savunma sanayisinin yurt dışı harcamalar toplamı 1,3 milyar dolar." dedi.

Alpman, Roketsan'ın, 2016 cirosu ile dünyanın en büyük 100 savunma firması arasında 98. sırada yer aldığını, Türkiye'nin de en büyük 89. sanayi kuruluşu olduğunu söyledi.

HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Cenk Özen ise savunma sanayisinde yapabilecekleri iş birliklerine değinirken, "Bizim projelerimiz kazan-kazan ilişkisine dayalı ve uzun süreli." ifadesini kullandı.

TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI) Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit, önceleri yurt dışından parça parça motor getirip montajlarken, şu anda onlarca motor için yüzlerce parça üretebildiklerini söyledi.

Akşit, havacılık tarihinin en çok satılan sivil havacılık motorunun en büyük tedarikçisi olduklarını belirterek, "Gururla söyleyebilirim ki şu anda motorun her yerini yapabiliyoruz." dedi. Akşit, son 4 yılda 4 motor geliştirdiklerini bildirdi.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS