4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi başladı

13.10.2017 13:46:41 tarihinde eklendi, 453 kez okundu
Türkiye Yazarlar Birliği ve Esenler Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi” başladı.Şehirlerin tarihte ve günümüzde inşa edilmiş mimari yapıları ile tarihi semtleriyle bir çok medeniyetleri...

Türkiye Yazarlar Birliği ve Esenler Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi” başladı. Şehirlerin tarihte ve günümüzde inşa edilmiş mimari yapıları ile tarihi semtleriyle bir çok medeniyetleri içinde bulundurması üzerine konuşmaların yapıldığı “4. Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongresi”nin ilk günü başladı.

Türkiye Yazarlar Birliği ve Esenler Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen konferans, merhum Mimar Turgut Cansever’in anısına ithaf edildi. Kongre’de Türkiye’nin şehirlerine özgü modern kentleşme, kültürel ve sosyal yaşam, şehirlerin şiir ve edebiyata kattığı değerler gibi konular konuşuldu. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun yanı sıra Prof. Dr. Mustafa Orçan, Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kazım Arıcan, Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D.Mehmet Doğan ve çok sayıda şehir tarihi yazarları katıldı.

“Bu kongre şehirlerin geleceğine ışık tutacak” Şehirlerin tarihi ve düzeni hakkında konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Şehir üzerinde düşünmek ve şehrin farkındalığının oluşmasına katkı sağlamak için, şehir üzerine konuşmak gerekiyor. Şehir üzerine konuşması gerekenlerde herhalde şehir tarihi üzerine yazan yazarlardır diye düşünüyorum. Bugün burada iki gün sürecek program çerçevesinde Türkiye’de 150’nin üzerinde şehir tarihi yazarları şehirleri konuşacaklar. Bu konuşulan şehirler üzerine bizler üzerimize düşenlerin ne olduğunu göreceğiz ve bundan sonra tasarlayacağımız şehirlerin hangi perspektife bakarak tasarlanması gerektiği konusunda bizim için çok önemli bir bilgi altlığı oluşturacağını düşünüyorum. Bizler şehirlerimizde yaşarken bazen sorarız, nereye gidiyoruz, ne yapacağız diye. İşte bu nereye gidiyoruz ve ne yapacağız sorularının tartışılacağı bir bilimsel platform. Ben inanıyorum ki bu bilimsel platform Türkiye’de ki şehirlerin geleceği açısından önemli bir ışık tutacaktır. Bizde bundan istifade ederek bundan sonra tasarımını yapacağımız şehirlerimizi bu bilimsel altlıkla yapmaya gayret etmiş olacağız. Bu da bizim için önem bir yönlendirici olacaktır, çalışmamızın başarılı olmasını diliyorum” diye konuştu. “Bu kongreyi İstanbul’da yapıyor olmak ümitlerimizi tazeliyor” Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Konferansının İstanbul’da yapılmasının önemine değinen Türkiye Yazarlar Birliği Onursal Başkanı D. Mehmet Doğan, “Milletlerarası Şehir Tarihi Yazarları Kongremizin 4’üncüsünü İstanbul da yapıyor olmak ümitlerimizi tazeliyor.

Böyle bir faaliyeti tasarladığımızda, başlangıcının ilk olarak İstanbul olması gerektiğini düşünmüştük. Bu düşüncemizi çeşitli sebeplerden dolayı o zaman gerçekleştiremedik. Bu faaliyetin Ortağı olan belediyemiz İstanbul’da bu konulara dikkatle ve ilgiyle yaklaşan zannediyorum ki tek belediye, değerli başkanımızın sözleri yüreğimize ferahlık verdi. Başkanımıza memnuniyetimizi de buradan beyan ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS