Maketten ev satışı gayet ‘net’ olacak

02.05.2015 12:01:28 tarihinde eklendi, 1239 kez okundu
Artık vatandaş proje okumaya çalışmadan net alanı görecek.

Maketten ev satışı gayet ‘net’ olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ön ödemeli konut satış sözleşmesindeki bağımsız bölümlerin “net” ve “brüt” alanlarıyla ilgili kafa karışıklığını gidermek amacıyla genelge yayınladı. Artık vatandaş proje okumaya çalışmadan net alanı görecek."Bazı inşaat firmaları araç parkı, sığınak, merdiven boşluğu gibi eklentileri de brüt alan içinde göstererek vatandaşı hak kaybına uğratıyordu. “Bu, konut satışındaki sahtekarlığa bakanlık tarafından ‘Dur’ denildi"

Halk arasında “maketten satış” olarak bilinen ön ödemeli konut satışlarında süregelen “net-brüt” tartışmasında sona geliniyor. Yayınlanan genelgeyle, net ve brüt alanlar açıklığa kavuşturulacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve hafta içinde yayınlanan genelgeyle, ön ödemeli konut satışları yönetmeliği uyarınca ön ödemeli konut satış sözleşmesinde yer alması hükme bağlanan bağımsız bölüm net ve brüt alanları açıkça belirtilecek. Bu sayede, maket üzerinde “proje okumaya” çalışan vatandaş, artık net ve brüt alanları sözleşmesinde ayrı ayrı görebilecek.
Bakanlık ayrıca, mağduriyeti önlemek amacıyla genelgeyi belediyelerin yanı sıra noterlere de gönderdi. Böylece konutu satın alan vatandaş dışında noter de, net-brüt alan kıyaslaması yaparak satış anında gerekli bilgileri görebilecek.

Ayrıntıları paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Selami Merdin, genelgeyle yasalara göre suç unsuru taşıyan uygulamaların önlenmesinde önemli bir adım atıldığını belirtti. Merdin, şunları söyledi:
“Genelgede, kat planları ve bağımsız bölüm planları ile Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde hükme bağlanan ve sözleşmede belirtilmesi gereken ‘bağımsız bölüm net alanı’, ‘eklenti net alanı’, ‘bağımsız bölüm brüt alanı’, ‘eklenti brüt alanı’, ‘bağımsız bölüm toplam brüt alanı’, ‘bağımsız bölüm genel brüt alanı’ tanımlarına yer verildi. Tüm bu tanımların alanları, sözleşmede tek tek açıklanacak. Uygulamada oluşan tereddütlerin giderilmesi ve usulsüzlüğün önlenmesini amaçlıyoruz.”

‘Brütte yok, yok’
Merdin’in verdiği bilgilere göre, bazı inşaat firmaları araç parkı, sığınak, merdiven boşluğu gibi eklentileri de brüt alan içinde göstererek vatandaşı hak kaybına uğratıyor. Merdin, “Bu, konut satışındaki sahtekarlığa bakanlık tarafından ‘Dur’ denilmesidir. Maketten satış olarak bilinen bu satışlarda sözleşmeye hepsi ayrı ayrı yazılacak. Çünkü brüt alan dedikleri şeyin içinde yok, yok. Alım yapan kişi, ünitenin tüm alanlarını görecek. Sözleşme ekinde ise inşaat ve eklenti alanları planlarını görecek” diye konuştu.

Güvenilirlik artacak
Yabancıların da maketten konut alırken tereddüt yaşadığını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Merdin, bu genelgeyle konut ticaretinde “satış güvenilirliğini temin ettiklerini” de dile getirdi.

‘’

[misafir]
26.08.2016 21:34:08 tarihinde ekledi
that's a crajaerckck answer to an interesting question

0
0
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS