SANAT TOPLUMJU

02.09.2016 tarihinde yayınlandı, 834 kez okundu

 

Merhabalar Değerli Okurum bu yeni yazım ya da yok yok bu yeni yazım değil sizlerle paylaştığım yeni bir yazım ve bundan dolayıdır ki mutluyum ve asıl yazmak istediklerime giriş yapmak istiyorum.                

Evet, Sanat toplumu dedik bu nasıl olunur? Diye kendime hep sorardım. Sanat yapabilmek için belki denizler kadar derin engelleri aşmam gerektiğini hep düşünürdüm. Yani sanat için illa ünlü biri olmam lazım gibisinden. Fakat derin olan denizin mavisini bilememiştim tıpkı yerle göğü ayırt edemeyecek sanat kadar mavi birisini görene kadar. O da bu bizim sokak sanatçılarımızdı. Yine sanat toplumunu düşünürken bir sokak sanatçımızın sesi kulağıma dokundu. O an masmavi kesildim işte sanatı ararken sokaklarda buldum diye kendi kendime fısıldadım ve sonra bulunduğum yerden ayrılıp çayımı alıp gidip sokak sanatçımızı dinlemeye başladım, o söylerken ben yazıyordum bu günü tarihin masmavi sayıfalarına, diyordum kendime deniz kadar derin değilmiş bu sanat maviyi görmek yeterli.

    Bu gün bu toplumu ayakta tutan sanatçılarımız ( müzik, resim, el sanatları….vb) değil mi? Tarihi bu güne taşıyan geçmiş toplum acılarını bu topluma hatırlatan  bestelerimiz değil mi? Peki o zaman toplumsal yaşam tarzımızı ( sanatımızı, gelenek ve göreneklerimizi…vb) kim değiştiriryor? Bilinmeli. Bu değişikliğin önünde en büyük engel sanatlarımızdır. Bir toplumun sanatı yok olunca varlığı tez zamanda unutulurmuş. Madem tarihe dokunmuşken ülkemizde de bir el atmak istiyorum bu yazımda, dedim ya bir toplumu yok edebilmek için önce sanatını imha etmek lazım. Olur da bir ülkede sanattan çok siyaseten bahsediliyorsa o ülke olması gerektiği yerde değildir. Ülke siyasetimiz ölümlerle boyandı artık bunlar mavi değil kan kırmızı, kan kırmızısı bir siyaset. Neden sokaklarımızda sanatçılarımızı dinlemezken, resamcılarımızı izlemezken, neden tarihimizin ana damarlarını öğrenmezken… her bir gencimiz bir siyaset adamı kesilmiş, yetenekleri yok olmuş her bir genç ayrı bir siyaset adamı olmuş sanat varken neden siyaset? kim bozuyor bu yaşam tarzımızı soramaz mıyız kendimize.  Yani buda ülkeyi geriye götüren tarihi fes eden  en keskin bir bıçak.

    Bundandır ki biz ülkemizi seviyorsak siyaseten önce sanat yapalım daha pozitif düşünelim. Mesela sanatımızı halkın elinin yetişmediği ( deniz derinliklerine) yerlere koymayalım, sokaklarda olsun bizim çocuklarımız sokaklarda siyasetle, ölümlerle değil sanatla büyüsün. Ben  bu yazımı yazarken bu sokak sanatçı arkadaşlarımı dinlerken yazdım sanırsam buda bir yazma sanatı oldu.

 

Şiir

Bitmek bilmeyen ölümler sanat oldu Anne.

Ben  hiç ölme sanatını bilmezken

Hatta delice yaşamak isterken

Bir çocuğun üşüyen ellerini araba egzozunda ısıtırken

Sokak sanatçılarımızın olmadığı yerdir Anne

Ben sokak ta koşarken mermi kutuları ayağıma batmasın

Sanatlar dokunsun yüreğime ANNE.

                                                                          MUHAMMED DEMİR


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Muhammed Demir
tuncay_memi@hotmail.com
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS