BOŞANMAK ÜZERE OLAN ÇİFTLER İÇİN AVUKAT MI´ ÇİFT TERAPİSİ Mİ?

18.05.2017 tarihinde yayınlandı, 605 kez okundu

Boşanmak üzere olan çiftler bir avukata başvurduklarında ayrı kamplarda olma duyguları derinleşir. Oysa o adımı atmadan önce gerçek anlamda çift terapisine girmek daha bilinçli bir şekilde karar vermelerini sağlayacaktır.

Boşanmak üzere olan çiftler bazen ellerindeki seçeneklerin hepsini deneyip elemeden avukata başvurur. Avukata gittikleri andan itibaren kendilerini ayrı kamplarda bulur, medeni hukukun öngördüğü haklarını korumak için tavsiyeler almaya başlarlar. Oysa Evrensel Kanunlar’ın, İnsan Yapısı Kanunlar’dan önce geldiğini biliyoruz. Evrensel Kanunlar’ı gözetmediğimizde çektiğimiz acı ve sıkıntıları artırırız. Bu kanunlardan biri de ruh, beden ve zihnin dilini bir arada kullanmaktır. Avukatlar genellikle zihnin ve mantığın diliyle konuşur. Aldıkları eğitim ve meslekleri bunu gerektirir.


Çift Terapisine Başvurur Gibi Yapan Çiftler

Boşanmak üzere olan çiftler sorunlara bakışlarında çoğu kez kemikleşmiştir ve çift terapisinin bir faydası olmayacağını düşünebiliyorlar. Bazen ya eşlerini ya da ailenin başka bir üyesini memnun etmek için gönülsüzce çift terapisine gelirler.

Bu durumlarda çift terapisinin bir etkisi olmaz. Çift, kendini gerçekleştiren kehanet gibi sorunlarını kavrayış şekillerinde belirgin bir değişiklik olmadan terapiden hiçbir etkilenme yaşamadan çıkar. Aslında bu önceden tahmin etmekten çok olaylara farklı yerlerden bakmaya kapalı olmaktır.

Günümüzde bu durumun yeni bir adı bile var: Nosebo Etkisi. Plasebo etkisinin tam tersi olan nosebo etkisi, kişinin olumsuz kanı ya da beklentileri nedeniyle tedavinin başarısızlığa uğraması anlamına geliyor.

Çiftler: İhtiyaç Duyduğunuz Tavsiyeleri Hassasiyet Sahibi Uzmanlardan Alın

Kendilerine boşanmak üzere başvuranları müvekkil olarak kabul etmeden önce çift terapisine gitmelerini isteyen hassasiyet ve sorumluluk sahibi avukatlar tanıyorum. Öte yandan, avukatının tavsiyesi üzerine kocasıyla, 6 yaşındaki oğullarının görüşmesini aylarca engelleyen bir anne de tanıyorum. Bu anne böyle bir şey yapmaya hakkı olmadığını daha sonra anladı. Ama bu davranışın hem çift için hem de çocuk için zamana yayılan travmatik etkileri oldu. Çocuk okula uyum zorluğu çekti, arkadaşlarına ve annesine vurma davranışı geliştirdi ve ciddi öfke nöbetleri yaşadı.

Çift Terapisine, Değişim ve Yararlanma İsteğiyle Başlayın

Çift terapisinin ancak her iki eşin de seanslara katılmayı kabul etmesi koşuluyla yapılabileceği gibi bir kanı var ancak bu görüş doğru değil. Bir kişiyle konuştuğumuzda onun içinde bulunduğu sistemlere müdahale ediyor oluruz. Yetkin bir sistemik çift terapisi uzmanı, eşlerden yalnızca biriyle çift terapisi yapabilir.

Ancak, her iki eş de seansa katıldığında bile eşlerin terapi konusundaki istek ve katılım düzeyi farklıysa, daha istekli olan tarafın cesareti kırılabilir ve terapiden etkili bir şekilde yararlanamayabilir.

Bütün bunlar kendimize dürüstçe bakmaktan kaçınmak için arkasına saklandığımız bahanelerdir.

Kendimizi kandırarak süreci zorlaştırabilir, hassasiyet göstermeyen kişilerin tavsiyelerine uyabilir ya da ‘terapiye gidermiş gibi’ yapabiliriz ama
Evrensel Kanunlar’ı kandıramayız ve er veya geç bedelini muhakkak acı çekerek öderiz.

Uzman Psikolog İREM BRAY


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS