ENGELLİLİĞE ENGEL OLUNABİLİR Mİ?

03.02.2017 tarihinde yayınlandı, 807 kez okundu

1992 yılından itibaren işsiz kalmış birçok, bankacıdan biriydi. İdealistti, yüksek lisans yapmış, dil öğrenmeye Londra’ya gitmişti. Uluslararası eğitimci olacak dünyayı dolaşacaktı.

 Çalıştığı banka, diğer bir başka devlet bankası ile birleştirilirken,  devredilen bankasının yetkilileri ile görüşmüş,  Ankara’da , bir bankanın genel merkezinde çalışabileceğini zaten yalnız olduğunu söylemişti.  Gel gör ki, erkek kafası ile yalnız olduğum için merkeze alamayacaklarını, İstanbul’da daha düşük görevde şubede çalışabileceğini söylemişlerdi. O da sevdiği eğitim alanından uzaklaşmamak ve başka iş bulmak için istifa etmişti.

İşsiz kaldığı günlerde, arkadaşı ile bir falcıya gitmişti, ağır bunalımdaydı, falcı ona ilaç kutuları arasında çalışacağını söyleyince gülmüş, kız kardeşim eczacı diye geçiştirmişti. İşsizliğe dayanamayınca, eczanede işe başlamış işini çok sevmişti.

 Yalnızdı, yalnızlık özgürlüktü, özgürlük yalnızlık mıydı? O zaman evet diyebilirdi, ama şimdi kolayca hayır diyebilirdi. Çünkü bedensel engeli ile özgürlüğünü kalabalıklaştırmaya uğraşıyordu.

 Her sabah erkenden işe giderken, nedenini bilmediği, merdivenin son basamağında,  alt komşudan gelen Zeki Müren,  şarkılarını  dinleyerek, merdivenleri iner, arkasında o sesi hüzünle  bırakarak yola düşerdi.

İşini seviyordu, tüm kişiliğine uygun, hem hizmet sektörü hem de özgürce çalıştığı bir ortamdı. Anlamadığı, her zaman aynı kişilerin, aynı sağlık sorununu sorması, eczaneyi, sürekli danışma ortamı sanmalarıydı. Çok şaşırırdı, bir anne üçüncü çocuğunda bile aynı soruları nasıl sorardı, ateşi çıktı, ne yapacağımı bilemedim, demeleri öfke yaratır, bazen al kafanı duvara dur demek gelirdi içinden. Susar gülümser, aynı yanıtı verirken utanırdı düşündüğünden.

 Yaşı çok gençti, o zaman anlayamıyordu, kadınların istediği  amacı, o zamanlar, emeğinin, çabasının görülmediği evinden, evden, kendisine değer verilen, dinlenilen bir ortamı yaşamak mıydı bilemiyordu.

En çok şaşırdığı, bu gün dilinden düşürmediği;  özenle üstüne basarak vurguladığı; (engelliliğe evde, çocukları iyi gözlemleyerek, engel olunmasıyla başlar cümlesi), nin o zamanlarda yaşadığı bir olaya dayanıyor olmasıydı.

Eczaneye, sürekli gelen,  annelerden biri gelmiş, çocuğuna hazır mama alıyordu, kucağında 2 yaşında oğlu tezgaha yaklaşmıştı, o daha müşteriyi kapı önünde görünce tezgahın arka tarafına geçer, onların isteklerini karşılamaya hazır beklerdi

 Hoş geldin dedi, kadına aldığı mamayı biliyordu, mamayı uzattı, danışanlarıydı onların, onların her özelliğini bilirdi, kadının oğluna merhaba dedi, konuşmaya çalıştı, çocuk tepkisiz, sadece bakıyordu, birden çocuğun duymadığını hissetti, anneye bu çocuk duymuyor galiba dedi.

 Kadın da kendisi de  şaşırmıştı, anne çocuğuna seslendi, çocukta tık yok, ellerini kulağının önünde çırptı çocukta tepki yoktu, anneye kula burun boğaza götür dedi, anne mamayı almadan çıkmıştı bile, birazdan geri dönerdi.

 GÜLÜZAR RESULOĞLU

 


Henüz yorum eklenmemiş, ilk yorum yapan siz olun...
Yorumlarınız, site yönetimi tarafından denetlenip onaylanmaktadır; lakin uygunsuz, hakaret içeren, kişi ve kişileri aşağılayıcı türden olmaları halinde derhal silinecektir. Yorumlarınız başkaları tarafından oylanabilir.

Üye girişi yaparak takma adınızla yorum ekleyebilir, eklediğiniz tüm yorumlara üye panelinizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca üye girişi yaparak haber, makale, video, foto galeri içeriklerini favorilerinize ekleyebilir ve tüm favorilerinize üye panelinizden erişebilirsiniz. Not: Üyeler en çok 500 karakter yorum yazabilirken, misafirler en çok 200 karakter yorum yazabilirler!Yorumcu


E-Posta Adresiniz (Yayınlanmayacak)


Yorumunuz


Güvenlik Kodu
(Büyük-Küçük Harf Duyarlıdır!)
  
Mobil Sitemiz
Ana Sayfa
Hakkımızda
İletişim
Üye Ol
Site Kullanım Koşulları
Haber Manşetleri
Haber Arşivi
Haber Kategorileri
Video Arşivi
Foto Galeri Arşivi
Yazarlar
Yazar Makaleleri
Genel Makaleler
Anketler
Haber RSS
Makale RSS
Video RSS
Foto Galeri RSS
Sitenize Haber Ekleyin
Sitemizde yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yaplan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı SİTEMİZ sorumlu tutulamaz. Gazetesi.tv.tr Copyright ©2015 Bu site en iyi Chrome, Opera, FF ve IE 10+ web tarayıcılar ile gezilir. Powered by ASPXPLUS